Księga Gości-przeglądanie

Przewodnik po Europie   Mój znak zodiaku  Moje imię  Moje koty   Działka  Janina Stankiewicz   Kwaśniewski w Leżajsku   Wilno, Troki, Szawle, Szydłów   Praga   Urszula  Jurek   

Powrót do strony głównej


Lwów

Przewodnik po Europie

Podróże na Kresy

 

Fot. Anna Ordyczyńska

Fot. Anna Ordyczyńska

Fot. Anna Ordyczyńska

Panorama Lwowa z Kopca Unii Lubelskiej. 

 

Od Ukraina Lwów Львів
Od Ukraina Lwów Львів
Od Ukraina Lwów Львів
Od Ukraina Lwów Львів

 

 

 

 

   

 Do Lwowa jeździłam kilkakrotnie. Najczęściej wpadałam tam przejazdem. A to po drodze do Bułgarii, a to w drodze do Rostowa nad Donem, a to po drodze do Stanisławowa. Najczęściej jednak z wycieczką na Kresy.

Jedną z takich wypadów była zakładowa wycieczka do samego Lwowa. Po raz pierwszy miałam wtedy okazję poznać lwowskie klimaty.

   Prospekt Swobody, za czasów sowieckich zwany prospektem Lenina wyznacza tzw Wały Hetmańskie. To główny szlak dla zwiedzających pełen uroczych kamieniczek, kościołów, zabytkowych budynków.

 

Od Ukraina Lwów Львів

 Na Placu Mickiewicza, który w okresie międzywojennym nosił nazwę Mariacki stoi pomnik Adama Mickiewicza. Spotkaliśmy tam Polaka, który oprócz tego, że pięknie grał na harmonii i śpiewał z lwowskim akcentem lwowskie piosenki, opowiadał, wyręczając przewodnika, że pomnik został ufundowany w 50 rocznicę śmierci poety w 1904 roku, według projektu znanego lwowskiego rzeźbiarza Antoniego Popiela, przy współudziale arch. Sosnowskiego i Zacharjewicza. Elementy rzeźbiarskie odlewane były w wiedeńskiej fabryce Teodora Serpeka.

 

Od Ukraina Lwów Львів

Kamienica Speichera przy Placu Mickiewicza przy którym stoi pomnik wieszcza Adama. Po prawej z tyłu katedra rz-kat p.w. Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny. Na placu (po lewej) stoi też fontanna z figurą Matki Boskiej - patronki Lwowa (niewidoczna na zdjęciu).

 

Od Ukraina Lwów Львів

 Ratusz miejski na Starym Rynku we Lwowie. Gmach w obecnej formie wybudowano w latach 1849-1851, według projektu Jana Salzmana.

   Widoczna w sąsiedztwie katedry Łacińskiej kaplica Boimów przy ulicy Halickiej jest reliktem dawnego cmentarza przykościelnego, zlikwidowanego na początku XVIII wieku przez Austriaków.

   Na jednym z dwóch najwyższych wzgórz lwowskich stoi piękna w stylu barokowo-rokokowym greckokatolicka cerkiew św. Jura. Trafiliśmy akurat na ślub. Zupełnie inny obrządek, cudowne śpiewy, jednym słowem mieliśmy szczęście. Architektem soboru jest Bernard Meretyna.

 

   Czarna Kamienica na Starym Rynku mieści Lwowskie Muzeum Historyczne.

 

 

Od Ukraina Lwów Львів

Udało nam się zaliczyć Uniwersytet JK. To dzięki znajomościom naszego przewodnika. Uniwersytet we Lwowie założony przez naszego króla Jana Kazimierza w 1661r, jako Akademia Lwowska, Dzisiaj nosi imię Iwana Franko.
Do 1940r jeden z najstarszych w Europie Wschodniej i czwarty najstarszy uniwersytet założony na ziemiach Rzeczypospolitej Obojga Narodów, współcześnie jeden z największych ukraińskich uniwersytetów państwowych.
 

Od Ukraina Lwów Львів

 

Eklektyczna opera lwowska projektu prof. Zygmunt Gorgolewskiego - dyrektora lwowskiej Szkoły Przemysłowej

 

Od Ukraina Lwów Львів

Pomnik ukraińskiego poety Tarasa Szewczenki.

   Nie zabrakło czasu, aby wybrać się na zakupy suwenirów. Takim miejscem jest pchli targ w pobliżu opery, a także w okolicy Arsenału Królewskiego. Jedni kupowali czapki sowieckie, inni książki. Ja zachwycałam się pięknymi wyrobami z mosiądzu. Spodobało mi się mosiężne popiersie Felksa Dzierżyńskiego, ale szkoda mi było wydać 150 hrywien.  Wypatrzyłam cudowną popielniczkę w kształcie ryby, ale moja sknercza natura nie pozwoliła mi wydać 300 hrywien. Kiedy po namyśle wróciłam na targ, żeby jednak kupić sobie wymarzony prezent, nie zastałam już gościa handlującego mosiężnymi wyrobami.

   W kościele Dominikanów, (obecnie cerkwi Najświętszej Eucharystii) natrafiliśmy na koncert.  Miałam okazję wysłuchać mojego ulubionego utworu jednego z największych kompozytorów włoskich późnego baroku - Albinoniego. Słynne Adagio g-moll na smyczki i organy to utwór, który chciałabym, aby zagrano mi na moim pogrzebie.

 
  Fot. Anna Ordyczyńska    

 

  

 

   Zobacz więcej   >>>  http://republika.pl/aord6/kresy.htm

Jesteś     moim Gościem 

Powrót do strony głównej