Jidysz     Żydzi w Leżajsku  Tora   Szabas Obyczaje żydowskie    Leżajski sztetl     Janina_Ordyczyńska  Elimelech Weissblum     Juliusz Ulas Urbański - "Święta Kuczek już nie będzie. Żydzi w Leżajsku"   Leżajsk 2000   Fotogaleria 2003 "Chasydzi w Leżajsku - adar I"   Landau Joel Mojżesz  Dni Kultury Żydowskiej -2003 Fotogaleria 2005 "Chasydzi w Leżajsku - adar I"  Fotogaleria 2005 "Chasydzi w Leżajsku - adar II"  Leżajski sztetl Rytuały religijne Sprawiedliwi Wśród Narodów Świata Filmy o Leżajsku Chasydzi w Leżajsku - 2004   Żydzi w Leżajsku BLOG

                                           Napisz do mnie        

Powrót do strony głównej


Chasydzi w Leżajsku - 24 i 25 marca 2003 r.

Od poniedziałku samoloty z chasydami przybywającymi do grobu cadyka Elimelecha w Leżajsku lądują na lotnisku w Jasionce. W poniedziałek i wtorek miało lądować 15 samolotów. Prawdopodobnie z powodu wojny w Iraku cztery loty zostały odwołane - informuje Stanisław Drozd dyrektor Portu Lotniczego w Jasionce. W tym roku mija 216 rocznica jego śmierci .
 


       


     Żona Szymona Nissenbauma wraz z synem.      


     Rabin z Belgii w otoczeniu grupki chasydów.


        Mendel Reichberg, rabin z Nowego Jorku. Już w latach 70-tych zaczął organizować pierwsze pielgrzymki do Leżajska. Przyjeżdżało po kilka autokarów rocznie, zaś później wycieczki przybywały regularnie co miesiąc. Jako pierwszy, zaczął organizować środki na odbudowę, przebudowę i renowację leżajskiego ohelu. Jego przyjazdu z niecierpliwością oczekują dziennikarze i fotoreporterzy. Rabin Reichberg doskonale mówi po polsku.


Profesor Shewach Weiss, ambasador Izraela w Polsce 25 marca 2003 r. modlił się przy grobie cadyka Elimelecha w Leżajsku.

                                                              

                 

"Bardzo mi zależy na tym, aby moi współbracia w wierze wywieźli pozytywny obraz Leżajska" - powiedział ambasador, udzielając wywiadu dla Radia Rzeszów.

Góra


                  

 

   


Do Leżajska przyjeżdżają  nie tylko Chasydzi, ale i wiele Żydów.  Przyjeżdżają z USA, Kanady, Litwy, Belgii, Anglii, Izraela, Argentyny, Ukrainy, Austrii i in. krajów. Wielu z nich mieszkało w Leżajsku. Wracają do swoich korzeni, robią zdjęcia, modlą się, pytają o ludzi, itp.
Galeria Waldemara Sosnowskiego

Góra


Księga Gości Księga Gości                       Powrót do strony głównej